Babka ziemniaczane razem z kiszą ziemniaczaną jest przysmakiem terenów wschodniej Polski. Zrobiona z ziemiaków ma formę zależną od naczynia w którym będzie zapiekana. Po wyjeciu z piekarnika posiada ciemnobrązowy kolor na zewnątrz, a po rozkrojeniu zobaczymy ciemnoszarą konsystencję.
Tradycyjna kuchnia podlaska
Kuchnia Podlasia jest jedną z najlepszych regionalnych kuchni Polski. Zadajesz sobie pytanie dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta i związana z położeniem Podlasia i jego historią. Tutaj od stuleci nakładają się na siebie wpływy kuchni polskiej, litweskiej, białoruskiej, żydowskiej i tatarskiej, a łączy je jedno - ziemniak, król tutejszych dań i ich główny składnik.
Daniem obowiązkowym wywodzącym się z województwa podlaskiego jest babka i kiszka ziemniaczana, które corocznie w Supraślu startują w Mistrzostwach w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej. Podróżując Szlakiem Tatarskim trafisz do gospodarstw w Kruszynianach i Bohonikach serwujących tatarski przysmak - pierekaczewnik. Wiele osób twierdzi, że najlepsze dania kuchni tatarskiej skosztujesz w Tatarskiej Jurcie w Kruszynianach prowadzonej przez Dżemilę Bogdanowicz. Smaki podlasia to nie tylko ziemniak ale również dania mięsne i desery takie jak kindziuk - wędlina wywodząca się z Litwy i sękacz - regionalny wypiek cukierniczy wytwarzany na otwartym ogniu.
Jesteś turystycznym smakoszem ? Już dziś zaplanuj kulinarną wycieczkę po województwie podlaskim i skosztuj specjałów dostępnych tylko w tym regionie Polski.
Województwo podlaskie zaprasza ...
Kindziuk Podlaski
Kindziuk jest wędliną wywodzącą się z Litwy, która jest jednym z najbardziej znanych przysmaków litewskich. Ze wzgledu na położenie Podlasia tuż przy litewskiej granicy to właśnie w tej części regionu można skosztować najlepszych wyrobów wykonywanych metodą domową. Zagłębie tego przysmaku znajduje się w okolicach Suwałk, Sejn oraz Puńska.
Kiszka ziemniaczana
Kiszka ziemniaczana jest jedną z charakterystycznych potraw województwa podlaskiego i jednym z najbardziej rozpoznawalnych dan kuchni podlaskiej. W maju-czerwcu w Supraślu pod Białymstokiem odbywają się mistrzostwa w pieczeniu kiszki ziemniaczanej, podczas których jest możliwość spróbowania wypieków różnych gospodarstw domowych posiadających swój unikalny sposób na wykonanie zwycięskiej potrawy.
Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane jest to swojskie i proste danie oparte na ziemniakach. Jest to kolejny przysmak kuchni podlaskiej, który wraz z kiszką i babką ziemniaczaną można spróbować w regionalnych restauracjach. Dodatki jakie są stosowane do przyrządzenia placków jak i sposób podania są zależne od upodobań osoby przygotowującej przysmak.
Sękacz - specjalność Podlasia
Ser koryciński "Swojski"
Burzliwa historia Rzeczypospolitej zostawiła ślady ziemi korycińskiej. Szczególnie mocno zapadły w pamięć przekazywane kolejnym pokoleniom czasy szwedzkiego „potopu”. W okolicach Korycina, nad rzeką Kumiałką, rozegrała się wówczas wielka bitwa między wojskami szwedzkimi, a polsko – litewskimi. Po tych czasach pozostało wiele legend i opowieści, ale również – Ser Koryciński „Swojski"