infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

XV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych - Czarna Białostocka 26 styczeń 2014

XV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych - Czarna Białostocka 26 styczeń 2014

PODSUMOWANIE PRZEGLĄDU

„Na szczęście na zdrowie, na ten Nowy Rok, żeby Wam się rodziła pszeniczka i groch, ziemniaki jak buraki i proso, żebyście nie chodzili boso, żeby Wam nie brakło chleba i Pan Bóg błogosławił z nieba”

W ostatnią niedzielę stycznia 2014r. w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej przy ul. Kościelnej 8 odbył się XV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych. Na tegoroczny przegląd zjechało aż 17 zespołów z powiatu białostockiego. Dyrektor Domu Kultury przywitał uczestników i przybyłych gości - Starostę Powiatu Białostockiego Wiesława Pusza wraz z małżonką, Wicestarostę Jolantę Den , Wiceburmistrz Czarnej Białostockiej Agnieszkę Tarkawian, Radnych Powiatu Białostockiego, Radnych Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej oraz pozostałych gości. Pomimo mroźnej pogody sala widowiskowa Domu Kultury wypełniona była po brzegi. Spotkania zespołów kolędniczych cieszą się coraz większą popularnością. Z roku na rok uczestniczy w nich większa liczba kolędników, to dobra okazja do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

Przegląd poprowadziła pani Irena  Staniszczak. Imprezę otworzył Zespół folklorystyczny „Kalina” z Załuk - Gmina Gródek. Z oryginalnymi pastorałkami wystąpiły również lokalne zespoły  „Czarna Jagoda” z Czarnej Białostockiej i „Czarnowiacy” z Czarnej Wsi Kościelnej. Przegląd zamknął zespół „Reczańka” z Koźlik - Gmina Zabłudów. Całości Przeglądu towarzyszyła ciepła atmosfera i świąteczny wystrój sali.

Jury w składzie: przewodniczący - prof. muzyki i propagator folkloru Podlasia Jerzy Śródkowski, Maria Marciszewska z Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego i Ewa Jakubaszek kierownik Działu Teatralnego Wojewódzkiego Ośrodka Animacji i Kultury oceniało ekspresję wykonania, prezentację sceniczną, dobór tekstów ze szczególnym uwzględnieniem tradycji Podlasia.

W tegorocznym przeglądzie nie zabrakło odpowiednich rekwizytów, obracających się gwiazd, lamp naftowych koszyków pełnych swojskiego jadła oraz sedna kolędowania – starych wyszukanych pastorałek.

W kategorii Teatry Wiejskie i Obrzędowe na Wojewódzkim Przeglądzie w Łomży powiat białostocki reprezentować będą Teatrzyk Form Różnych „Zryw” z Czarnej Wsi Kościelnej i Zespół „Jarzębina” z Karakul. Natomiast wśród zespołów kolędniczych wyróżniono „Jesienny Liść” z Gródka, „Kalinę” z Załuk, „Hetmanki” z Tykocina, „Czarną Jagodę” z Czarnej Białostockiej, „Reczańkę” z Zabłudowa i „Chutar” z Gródka. Podczas obrad jury publiczności do tańca przygrywało TRIO „AKORD”.

Organizatorem Przeglądu było Starostwo Powiatowe w Białymstoku i Dom Kultury w Czarnej Białostockiej. Celem spotkań jest kontynuacja tradycji kolędowania oraz jej popularyzacja w społeczeństwie, głównie rozwijanie aktywności artystycznej wśród młodego pokolenia.

podsumowanie przegladu pastoralek 2014

podsumowanie przegladu pastoralek 2014 2

==============================================================

 

 

 

Hej kolęda, kolęda!

W ostatnią niedzielę stycznia 2014r. w Domu Kultury w Czarnej Białostockiej przy ul. Kościelnej 8 odbędzie się

XV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych

Celem przeglądu jest pielęgnacja zanikającej tradycji kolędowania oraz zachęcenie wykonawców do poszukiwań zapomnianych kolęd i pastorałek, jak również ocena aktualnego stanu i poziomu zespołów kolędujących zgodnie z tradycją.

Nie zabraknie

- dobrej zabawy

- świetnego humoru

- radosnego nastroju

XV Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych oraz Teatrów Wiejskich i Obrzędowych

Zapraszamy do spędzenia czasu w miłej i świątecznej atmosferze.